30 Ekim 2023

ayyildiz

Bugün 30 Ekim 2023 Pazartesi. Yoğun geçen bir haftasonunun ardından bugün işimizin başına keyifle döndük. Zaten yıl başından beri sürekli kutlamayla geçen 100’ncü yılda, Cumhuriyet bayramı  ile beraber çoşku doruğa taşındı.

Elbirliği ile yaptığımız çalışmalar meyvesini verdi, yüz yaşındaki ülkemiz artık bilgi ve teknoloji üreten gelişmiş bir ekonomiye sahip. Tıbbi cihaz üreticileri olarak bizde bu çoşkuda pay sahibi olmanın gururunu yaşıyoruz.

2011’de yıllık 2 milyar dolar olan tıbbi cihaz harcamamız bugün 6 milyar dolara ulaştı. Bu tüketimin 2 milyarlık kısmını yurt içinde üretmekle kalmıyoruz toplam 7 milyar dolara ulaşan üretimimizin 5 milyarlık kısmını da Dünya’ya ihraç ediyoruz.

Magnetik rezonans görüntülemeden yapay organlara, biyoçip sensörlerden robotik uzuvlara kadar pek çok ileri cihazı ülkemizde geliştirip üretebiliyoruz.  Cerrahi aletlerden ortopedik implantlara kadar pek çok üründe kaliteli ve erişilebilir ürünleri  ile Dünya’da marka haline gelen üretici firmalarımız var.

2011’de 500 milyon dolarlık üretimden bu noktalara ulaşmak bizler için pek kolay olmadı doğrusu. Bizi bugünlere taşıyan el birliği ile kurguladığımız ve beraberce attığımız adımlardı kuşkusuz.

8 sene önce Türkiye Klinik Araştırmalar Kurumu’nun kurulup yıllık ortalama 250 milyon dolarlık bir bütçeyle yeni  geliştirilen tıbbi teknolojileri hedefleyen çalışmaları fonlaması bize büyük bir ivme kazandırdı . Sadece yeni tedaviler geliştiren akademik ve klinik araştırma grupları için değil, sınırlı bütçelerle yeni teknoloji ve ürün geliştirmeye çalışan ilaç ve tıbbi cihaz firmalarımız için de bu desteğin anlamı büyüktü.

Yüksek teknoloji üretebilmek için üst düzey eğitim almış özel insanlara ihtiyacımız olduğunu artık biliyoruz. Son on yılda nicelik kadar niteliğe de önem verdik ve özel eğitim programlarına küçümsenmeyecek bir özen gösterdik. Özellikle Ankara, İstanbul ve İzmir’de oluşturduğumuz “Biyomedikal Teknoloji -Endüstriyel Doktora Programları” yetenekli gençlerimizin en üst düzeyde eğitim almakla kalmayıp, akademik bilgilerini sanayi tecrübesiyle harmanlayarak, en zor problemlerin bile üstesinden gelebilen profesyoneller ve girişimciler olmalarına fırsat verdi.

Ölçemediğimiz  bir şeyi değerlendiremeyeceğimizi anlayarak test-analiz merkezlerimize yatırım yaptık, artık milyonlarca lira harcayarak yapılan laboratuvarlarımız sadece akademik çalışmalar için değil sektörün ihtiyaçları içinde sürekli ve verimli olarak kullanılabiliyor. Bu alanda yetişmiş uzmanlarımız sayesinde geliştirdiğimiz ürünlerimizin gerçekten Dünya standartlarında olup olmadığını anlayabiliyor, kalitesiz ürünlerinde halkımızın sağlığını tehdit etmesinin önüne geçebiliyoruz.

Küresel anlamda ticari risklerin en yüksek olduğu alanların başında gelen biyomedikal teknolojilere yatırım yapmak artık daha kolay çünkü Sağlık Bakanlığı ve SGK tüm ürünler için geri ödeme esaslarını son derece şeffaf ve öngörülebilir şekilde belirlemekle kalmadı, Kamu Garantili Alım sözü vererek önemli teknolojilerin ülkemize transferininde önünü açtı. Güvenli yatırım ortamının özellikle melek yatırımcılar ve risk sermayesi kurumlarına yaraması çok olumlu oldu çünkü bu yapılar uygun ortamda hızla büyüyüp serpilirken, yeni fikirlerin yeni işlere dönmesi için çok ciddi finans imkanları sağlamış oldular.

Tabi bu arada firmalarımızın küresel anlamda markalaşması için verilen dış ticaret, fuar ve kongre desteklerine,  önemli aşama kaydeden sağlık turizminin olumlu etkilerine ve sınırlı sermayemizi Ar-Ge ve Pazarlamaya aktarmamıza fırsat sağlayan aldığımız düzenli ödemelere teşekkür etmemekte haksızlık olur.

İyisimi lafı daha fazla uzatmadan işlerimin başına döneyim çünkü sizler gibi bende farkındayım ki daha yapılması gereken pek çok iş, kazanılması gereken büyük başarılar var.  Nice yüzyıllara…

(Sağlık Dergisinde yayınlandı)

admin30 Ekim 2023

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir