Ankara’da okaliptus ağacı yetişir mi?

Gökova Akyaka (11)

 

Son dönemlerde ‘teknoloji üretmek’, ‘yüksek katma değerli ürün’ ya da ‘inovasyon’ gibi kavramlar kimsenin dilinden düşmüyor. Tıbbi cihazlarda da durum bundan farklı değil. Kamu tarafında cari açık sorununu körükleyen ithalatı azaltma isteği, sektör tarafında ise günden güne düşen kârlılığı arttırma ihtiyacı daha yenilikçi ürünler için Türk üreticisini zorlamakta.

Ancak tüm bu istek ve yönelime rağmen ileri teknoloji içeren yerli ürünler hala bir elin parmaklarını geçmiyor. Şu an pek çok kurum bunun neden ve çözümleri konusunda kafa yormakta iken bendeniz bunu bir örnek ile açıklamanın daha kolay olacağı düşüncesindeyim.

Bir yeniliğin ortaya çıkması aynen bir ağacın büyümesine benzer bir süreç. Ağacın büyümesi nasıl bir tohum veya fidandan başlıyorsa, yeni bir tıbbi cihaz veya teknolojinin doğuşu da  “çözülmemiş tıbbi probleme” çözüm getiren bir fikirle başlıyor. Tohumun yetiştiği toprağın uygun yapıda olması, gerekli mineral ve elementleri taşıması şart olduğu gibi, bu fikrin gelişeceği akademik ve ticari ortamın da bu gelişime uygun olması başarı için şart. Tıpkı bu ağacın bakıma ihtiyaç duyması gibi bu fikrin de büyüyüp serpilebilmesi için onu geliştiren üniversite ve/veya şirketin personelinin ilgisine aralıksız ihtiyacı var. Elbette her ağacın suya ihtiyacı duyması gibi pek çok fikrin de kamu kurumlarının ve klinisyenlerin desteğine ihtiyaç duyması kaçınılmaz. Tabii ki bu ağaç büyüyüp serpildikten sonra da bir orman haline getirmek istememiz gibi yeni ürünümüzü da diğer pazarlarda güçlendirmeye çalışmak yani ihracat yapmak en doğal arzumuz olmalı.

Yalnızca yukarıda anlattıklarımın hepsi bir arada olduğunda bu yeni fikir ürüne dönüşüyor, bunlardan biri bile eksikse ağacımız kuruyup yok oluyor. Uzmanlar bu ortama “yenilik ekosistemi” adını veriyorlar. Bu zor ve karmaşık süreci iyi yöneten bölge veya ülkeler ‘yenilikçi ve rekabetçi’ olurken diğerleri sadece geliştirilen ürünler için pazar olmanın ötesine geçemiyor.

Bu yenileşimin rekabet gücü ve satış başarısı olarak size dönmesi kaçınılmaz. Bu konuda en başarılı ülke tahmin ettiğiniz gibi ABD. Dünya’da 1 milyar doların üzerinde yıllık ciro yapan 46 tıbbi teknoloji firmasının 32’si Amerikan kökenli, diğer bir deyişle ABD bu pazarı küresel anlamda domine ediyor ve bunu beş ana sütun üzerine inşa etmiş durumda. PWC’nin raporuna göre bu sütunlar; güçlü finansal teşvik, önder yenilikçilik kaynakları, destekleyici regülasyon sistemi, daha iyiyi talep eden hastalar ve destekleyici finansal yatırımcılar olarak özetleniyor.

Türkiye’deki duruma bakarsak; sağlık reformu oluyor ancak tıbbi cihaz üvey evlat konumunda kaldı, üniversite – sanayi ayrı tellerden çalmaya devam ediyor, pek çok ileri üründe regülasyon konusu muamma, Sağlık Bakanlığı ve GSS tek ödeyici olduğu için sektör yarı özel durumda, girişim sermayesi gibi özel fon ve yatırımcılar neredeyse hiç yok.

Bu sorunlar için son dönemlerde ciddi adımlar atıldıysa da üreticiyi merkeze alan cesur ve etkili çalışmalara hala çok ihtiyacımız olduğu aşikâr. Bu ekosistemi beraber oluşturmak gerekliliğini artık iyice sindirmek zorundayız.

Unutmayalım ki Ankara’da okaliptüs ağacı yetiştirmek istiyorsak yumuşak bir iklime, bol suya ve çokça sabra ihtiyacımız var.

(Temmuz 2012′de Sağlık Dergisinde yayınlandı)

adminAnkara’da okaliptus ağacı yetişir mi?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir